„To uniwersytet wytycza kierunki i cele, kreśli przyszłość” – tymi słowami JM Rektor prof. dr hab. n. med. Radzisława Kordka, 29 września oficjalnie zainaugurował rok akademicki 2023/2024 w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.
Inauguracja roku akademickiego 2023/2024 odbyła się tradycyjnie w Auli 1000 Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Wydarzenie było również transmitowane na stronie Uczelni.
Wszystkich zgromadzonych powitał JM Rektor, prof. dr hab. n. med. Radzisław Kordek. Wśród gości honorowych znaleźli się:
a także byli rektorzy Uczelni, dyrektorzy łódzkich szpitali, członkowie Senatu, dziekani i prodziekani.
W przemówieniu inauguracyjnym JM Rektor podsumował rozwój Uczelni w ciągu ostatnich lat. Prof. Kordek podziękował za zaangażowanie wszystkim pracownikom, przedstawił osiągnięcia w obszarze nauki, infrastruktury i badań klinicznych. Zwracając się do studentów podkreślił, że stali się członkami społeczności hołdującej wolności myśli i słowa.
Dodał, że czas studiów to szansa na zdobywanie nowych doświadczeń, rozwijanie pasji
i zainteresowań, ale także poszerzania horyzontów i pozycjonowania siebie w społeczeństwie. Kończąc przemówienie Rektor życzył studentom sukcesów, zachęcając ich do korzystania
z wolności, kierowania się odwagą, mądrością i tolerancją.
Najważniejszym punktem programu uroczystości był akt Immatrykulacji. Na ręce Prorektor ds. Rozwoju Nauki i Współpracy Międzynarodowej, prof. Lucyny Woźniak, Prorektora ds. Organizacyjnych i Studenckich, prof. Janusza Piekarskiego oraz Prorektora ds. Kształcenia, prof. Tomasza Kostki ślubowania złożyli doktoranci i studenci rozpoczynający naukę w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.
Podczas wydarzenia JM Rektor, w towarzystwie prof. Waldemara Machały, Prorektora ds. Wojskowej Służby Zdrowia, wyraził szczególne podziękowania za wieloletnią, rzetelną współpracę Komendantowi Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego, pułkownikowi Zbigniewowi Aszkielańcowi.
Wykład inaugurujący nowy rok akademicki pt. „Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd idziemy? Edukacja w naukach biomedycznych jako odrębna dziedzina wiedzy” wygłosił dr n. med. mgr ed. med. Janusz Janczukowicz, profesor uczelni, Prodziekan Wydziału Lekarskiego ds. Rozwoju Nauczania, Kierownik Centrum Edukacji Medycznej.
W swoim przemówieniu Pan Profesor zwrócił szczególną uwagę na fakt, że współcześnie istotna jest nie tylko wiedza, którą zdobywają studenci, ale również sposób, w jaki jest ona przekazywana oraz narzędzia wykorzystywane w procesie nauczania. Nowoczesna edukacja przyszłych kadr medycznych opiera się na czerpaniu z różnorodnych dziedzin życia, dzięki czemu możliwe staje się uświadomienie studentom, jak ważny i złożony jest proces leczenia oraz jak ściśle związany jest on ze zmianami zachodzącymi w otaczającej nas rzeczywistości. Profesor Janczukowicz wskazał na rosnącą rolę innowacyjnych metod nauczania, a także współpracy wszystkich podmiotów społeczności specjalistów w dziedzinie medycyny, pacjentów, a także samych studentów, co przekłada się na lepsze przygotowanie przyszłych kadr medycznych do wyzwań współczesnej medycyny.
W końcowej części uroczystości goście zostali zaproszeni do wysłuchania koncertu Chóru Uniwersytetu Medycznego w Łodzi pod batutą prof. Anny Domańskiej.