Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy o nowej odsłonie Biblioteki Nauki (https://bibliotekanauki.pl). Serwis ten udostępnia w sposób nieodpłatny i otwarty pełne teksty publikacji naukowych, które doktoranci mogą wykorzystać zarówno w pracy badawczej, jak i dydaktycznej.
W zasobach Biblioteki Nauki znajduje się ponad 440 000 artykułów naukowych ze wszystkich dziedzin nauki oraz ponad 660 książek. Prawie 40% publikacji udostępnionych jest na licencjach Creative Commons, które ułatwiają ich dalsze wykorzystywanie w szerokim zakresie.
Otwarta nauka zyskuje coraz większe znaczenie w kontekście polityki naukowej na świecie. W listopadzie ubiegłego roku UNESCO przyjęło rekomendacje wyznaczające międzynarodowe standardy, wartości i cele w zakresie otwartej nauki.
Biblioteka Nauki (https://bibliotekanauki.pl/) to największa baza naukowa w Polsce, która udostępnia w sposób otwarty pełne teksty czasopism i książek naukowych.
Biblioteka Nauki zapewnia łatwy, trwały i bezpłatny dostęp do publikacji naukowych wraz z ich metadanymi. Do korzystania wystarczy zwykła przeglądarka internetowa. Artykuły udostępnione są jako pliki w formacie PDF, a książki ponadto w formatach EPUB, MOBI oraz XML. Można je czytać i pobierać bez konieczności logowania.
Aktualnie w zasobach serwisu znajduje się ponad 440 000 artykułów z 1533 czasopism naukowych oraz ponad 660 książek. Zasoby są stale rozwijane dzięki współpracy z wydawcami czasopism i książek naukowych oraz bazami dziedzinowymi.
Otwarty dostęp do publikacji zamieszczonych w Bibliotece Nauki ułatwia wykorzystywanie ich w celach naukowych i dydaktycznych, a także w popularyzacji nauki. Z zasobów korzystać mogą eksperci i profesjonaliści z różnych dziedzin, edukatorzy, przedsiębiorcy, pracownicy organizacji pozarządowych i administracji publicznej oraz wszyscy obywatele. Prawie 40% publikacji udostępnionych jest na licencjach Creative Commons, które umożliwiają ich dalsze wykorzystywanie w szerokim zakresie.
Biblioteka Nauki prowadzona jest przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. W jednostce tej działa Platforma Otwartej Nauki – centrum kompetencji w zakresie otwartych modeli komunikacji naukowej, które oferuje rozwiązania i narzędzia umożliwiające wdrażanie tych modeli oraz wspiera instytucje i naukowców w dzieleniu się wiedzą.
Więcej informacji udziela:
Natalia Gruenpeter
n.gruenpeter@icm.edu.pl
tel. +48 (22) 874 94 59
Platforma Otwartej Nauki
http://pon.edu.pl/