Celem realizacji Zadania 3 -Wsparcie międzynarodowej mobilności dla najlepszych polskich i zagranicznych doktorantów kształcących się szkole doktorskiej, jest internacjonalizacja Międzynarodowej Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, w tym zwiększenie mobilności międzynarodowej doktorantów oraz wzrost liczby projektów doktorskich realizowanych we współpracy międzynarodowej.
W trakcie 2024 roku odbyłam zagraniczny staż naukowy w prestiżowym ośrodku akademickim Yale University, School of Medicine. Przez ponad 2 miesiące prowadziłam badania w laboratorium Profesora Kevina O’Connora, który jest również drugim promotorem mojej pracy doktorskiej. Podczas stażu badałam właściwości autoprzeciwciał przeciwko receptorom acetylocholiny u pacjentów z miastenią gravis. W trakcie pobytu nabyłam specjalistyczną wiedzę w zakresie zaawansowanych technik laboratoryjnych wykorzystywanych w badaniach nad chorobami autoimmunologicznymi, ze szczególnym uwzględnieniem chorób neurologicznych. Prowadzone badania przyczyniły się do szerszego zrozumienia patologii miastenii, a uzyskane wyniki są obecnie w trakcie publikacji w czasopiśmie naukowym o wysokim wskaźnik Impact Factor. Pozyskane w trakcie eksperymentów wyniki zostaną również przedstawione podczas przyszłorocznej konferencji naukowej “15th MGFA International Conference on Myasthenia and Related Disorders”. Tegoroczny staż badawczy jak i poprzedni pobyt w zagranicznym ośrodku akademickim był możliwy dzięki wsparciu mobilności doktorantów w ramach projektu NAWA STER. Wyjazd naukowy umożliwił mi nawiązanie współpracy międzynarodowej, poznanie nowoczesnych technik badawczych, doskonalenie warsztatu naukowego oraz miał zdecydowanie pozytywny wpływ na przygotowanie rozprawy doktorskiej.
W trakcie mojego drugiego roku kształcenia w szkole doktorskiej, moi profesorowie – prof. Anna Lewandowska-Polak i prof. Joanna Makowska – doradzili mi, aby zaplanować wyjazd badawczy do renomowanego instytutu badawczego i zasugerowali współpracę z „Szwajcarskim Instytutem Badań nad Alergią i Astmą (SIAF)”. Wyraziłam zgodę, nie zdając sobie sprawy, że będzie to początek ogromnego rozwoju naukowego w mojej karierze. Zaplanowałam sześciomiesięczny wyjazd badawczy do SIAF jako instytucji współpracującej, a profesor Milena Sokołowska, kierownik działu metabolizmu immunologicznego, została wyznaczona jako moja współpromotorka.
Kiedy przyjechałam do SIAF, byłam zaskoczona prestiżowymi standardami badawczymi oraz rosnącą krzywą nauki. Sprawozdania z postępów doktorantów odbywały się w każdy wtorek, natomiast kursy z immunologii w każdy poniedziałek, i każdy musiał w nich uczestniczyć, nawet goście. Podczas mojego pierwszego spotkania z profesor Sokołowską powiedziała mi następujące słowa: „Twój doktorat jest najważniejszą częścią twojej kariery, ponieważ gdziekolwiek pójdziesz, zawsze będziesz o niego pytana.” Pierwsza część mojego pobytu polegała na gruntownej edycji i modyfikacji mojego planu badawczego oraz metodologii, aby uwzględnić najnowsze, wewnętrzne metody. Otrzymałam wprowadzenie do „testowania biomarkerów”, SCENITH, metod Multi-Omics i CyTof (cytometria masowa). W związku z tym, mój plan badawczy został zmodyfikowany, aby spełniać wysokie standardy badawcze.
W ciągu kolejnych dwóch miesięcy odbyłam intensywne szkolenie na różnych etapach badań. Przeszłam szkolenia z różnych metod, takich jak PCR, western blot, hodowle ALI oraz cytometria przepływowa. W międzyczasie tworzyłam panel przeciwciał sprzężonych do CyTof. Ponadto miałam wprowadzenia do analizy danych i interpretacji surowych wyników z grupą Immune Metabolism.
Najlepszą częścią tego wyjazdu była praca z międzynarodową grupą badawczą, złożoną z osób z różnych krajów i o różnym pochodzeniu, gdzie podczas naszych cotygodniowych czwartkowych spotkań dzieliliśmy się różnymi pomysłami, wynikami i sugestiami, aby udoskonalić naszą metodologię badawczą. Miałam także zaszczyt uczestniczyć w dwóch międzynarodowych projektach, które są obecnie realizowane, jako członkini grupy Metabolizmu Immunologicznego. Seminaria i sympozja również były częścią mojego harmonogramu; zaprezentowałam plakat na Letnim Sympozjum Biologii Komórek Nabłonkowych, organizowanym przez SIAF we współpracy z Europejską Akademią Alergii i Immunologii Klinicznej (EAACI). Dodatkowo miałam okazję uczestniczyć w dwóch seminariach, zarówno na Uniwersytecie w Zurychu, jak i na kampusie medycznym w Davos.
Pozostała część mojego pobytu będzie poświęcona optymalizacji i przeprowadzeniu mojego panelu CyTof w ramach mojej pracy doktorskiej, gdzie znaczna część moich projektów badawczych opiera się na modelu CyTof, aby dostarczyć wielowymiarowe fenotypowanie immunologiczne. Naszym celem jest publikacja wyników w czasopismach o wysokim Impact Factor.
Jestem wdzięczna moim profesorom za tę możliwość oraz Międzynarodowej Szkole Doktorskiej za przyznanie mi stypendium mobilności NAWA-STER, które umożliwiło mi odbycie tego wyjazdu badawczego. Program ten współfinansuje międzynarodowe wyjazdy badawcze i pomaga wzmocnić doktorantów w dążeniu do realizacji badań i szkoleń na najwyższym poziomie.
Wiosną tego roku (2024) odbyłam miesięczny pobyt na Uniwersytecie w Cagliari (Włochy) w Zakładzie Nauk Medycznych i Zdrowia Publicznego, miejscu pracy mojego promotora – prof. Paolo Contu. Mój pobyt był zrealizowany dzięki wsparciu międzynarodowej mobilności w ramach projektu NAWA STER. Celem mojej wizyty była interdyscyplinarna współpraca nad artykułem naukowym. Dzięki wspólnej pracy i ożywionym dyskusjom podjęliśmy działania zbliżające nas ku wyznaczonemu celowi.
Podczas pobytu aktywnie uczestniczyłam w szeregu działań badawczych: przegląd literatury, przygotowanie matrycy niezbędnej do analizy artykułów naukowych, angażowałam się w regularne spotkania i wspólne dyskusje z współpracownikami, wymieniając się doświadczeniem pozyskanym w różnych środowiskach, aby uzyskać wgląd w wieloaspektową naturę zespołu jelita drażliwego, który jest w moim obszarze naukowych zainteresowań.
Dzięki naszym wspólnym wysiłkom zdobyliśmy cenne informacje na temat roli terapii manualnej w leczeniu IBS. Chociaż badania są w toku, wstępne ustalenia sugerują, że interwencje terapii manualnej mogą przyczynić się do złagodzenia objawów i poprawy ogólnego samopoczucia osób z IBS. Co więcej, nasze interdyscyplinarne podejście podkreśliło znacznie zajęcia się biopsychospołecznymi aspektami IBS i dostosowania interwencji do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Moja miesięczna wizyta na Uniwersytecie w Cagliari była wzbogacającym i satysfakcjonującym doświadczeniem, zarówno zawodowym, jak i osobistym. Praca z ekspertami z różnych dziedzin, takich jak zdrowie publiczne, gastroenterologia czy fizjoterapia zapewniła mi holistyczne spojrzenie i podkreśliła znaczenie interdyscyplinarnej pracy zespołowej w badaniach dotyczących opieki zdrowotnej.
Jestem wdzięczna za możliwość współpracy z utalentowanym i mającym bogate doświadczenie zespołem, inspirującym było obserwowanie zaangażowania i pasji każdego członka zespołu w dążeniu do wspólnego celu. Atmosfera współpracy zachęcała do otwartej komunikacji i wymiany pomysłów, tworząc dynamiczne i produktywne środowisko badawcze.
Czas spędzony na Uniwersytecie w Cagliari pozwolił mi zdobyć praktyczne doświadczenie w gromadzeniu i analizie danych, które stanowi kolejny etap doskonalenia moich umiejętności badawczych.
Jestem wdzięczna za wsparcie i opiekę mentorską jakie otrzymałam, a patrząc w przyszłość, nie mogę się doczekać kontynuowania naszej współpracy.
Relacja lek. Beaty Filipek doktorantki Międzynarodowej Szkoły Doktorskiej – wyjazd w ramach programu NAWA Ster.
Od maja 2023 roku jestem na wyjeździe naukowym w USA, który odbywam w ramach programu STER pt. Internationalization empowerment of Doctoral School at Medical University of Lodz (InterEmpowereD)” finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.
Promotorami mojej rozprawy doktorskiej są prof. dr hab. n. biol. Popławski Tomasz z Zakładu Mikrobiologii i Biochemii Farmaceutycznej UM w Łodzi oraz prof. Kevin O’Connor z Yale University School of Medicine, USA.
W laboratorium Profesora Kevina O’Connora, Department of Neurology Yale University School of Medicine, realizuję projekt naukowy mający na celu badanie patomechanizmów związanych z występowaniem demielinizacyjnch chorób układu nerwowego tj. choroby z przeciwciałami przeciwko mielinie oligodendrocytów (MOGAD) i zapaleniem nerwów wzrokowych i rdzenia kręgowego (NMO). Przy wykorzystaniu zaawansowanych technik biologii molekularnej badane i charakteryzowane są autoprzeciwciała występujące u pacjentów.
Efektem mojej dotychczasowej współpracy naukowej z wymienionym ośrodkiem badawczym jest publikacja „MOGAD patient autoantibodies induce complement, phagocytosis, and cellular cytotoxicity” opublikowana w czasopismie JCI insight IF 9,496.