W ramach umowy co-tutelle:
Inicjatywa zawarcia „umowy co-tutelle” może być zgłoszona przez:
Doktorat międzynarodowy, oparty na umowie co-tutelle, nie jest ani stażem, ani programem międzynarodowej wymiany doktorantów.
Podstawę prawną kształcenia doktoranta oraz nadania wspólnego stopnia doktora w wyniku współpracy Uniwersytetu z partnerem zagranicznym stanowią:
I) przepisy prawa polskiego oraz przepisy wewnętrzne Uniwersytetu:
II) przepisy obowiązujące w kraju partnera zagranicznego oraz przepisy wewnętrzne partnera.
Zawarcie umowy co-tutelle
Doktorant zainteresowany doktoratem międzynarodowym (uzyskaniem wspólnego stopnia doktora):
Pobyt doktoranta w jednostce zagranicznej
Doktorant zobowiązany jest do prowadzenia badań oraz uczestniczenia w zajęciach zarówno w Międzynarodowej Szkole Doktorskiej jak i w jednostce partnerskiej. Harmonogram pobytu doktoranta w obu jednostkach ustalany jest indywidualnie.
Podczas pobytu w kraju partnera doktorant powinien wykupić we własnym zakresie ubezpieczenie, w szczególności ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, a także dopełnić formalności w celu korzystania z bezpłatnego leczenia.
Obrona rozprawy doktorskiej oraz nadanie wspólnego stopnia doktora
Obrona rozprawy doktorskiej odbywa się w uczelni określonej w umowie co-tutelle. Komisja doktorska składa się z przedstawicieli obu uczelni, a zasady wyboru składu określane są w treści umowy.
Wspólny stopień doktora nadawany jest przez obie uczelnie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Obie jednostki muszą posiadać uprawnienia do nadawania stopni w wybranej dyscyplinie.
W przypadku mowy cotutelle dyplom doktorski wydany jest przez podmiot systemu szkolnictwa wyższego i nauki nadający stopień doktora albo wspólny dyplom doktorski wydany przez podmioty systemu szkolnictwa wyższego i nauki nadające stopień doktora albo dyplom doktorski wydany przez jeden z tych podmiotów, wskazany w umowie.
Prawa autorskie do rozprawy doktorskiej, prawo do jej publikacji i wykorzystania oraz prawa do wyników działalności naukowej, uzyskanych przez doktoranta w związku z przygotowaniem rozprawy doktorskiej w ramach umowy co-tutelle, podlegają ochronie zgodnie z przepisami obowiązującymi Uniwersytet oraz partnera zagranicznego.
Obsługa administracyjna w zakresie umów co-tutelle:
Centrum Obsługi Doktorantów
mgr Ada Mikulska- samodzielny referent ds. obsługi doktorantów (w zakresie kształcenia w szkole doktorskiej).
Tel. +48 42 272 50 80, e-mail: ada.mikulska@umed.lodz.pl
Dziekanat Wydziału Lekarskiego
mgr Karolina Maciejewska – samodzielny referent ds. nauki (w zakresie postępowania w sprawie nadania stopnia doktora, dyscyplina nauki medyczne).
Tel. +48 42 272 59 28, e-mail: karolina.maciejewska@umed.lodz.pl
Dziekanat Wydziału Nauk o Zdrowiu
mgr Marzena Krzyżańska – specjalista ds. planowania i nauki (w zakresie postępowania w sprawie nadania stopnia doktora, dyscyplina nauki o zdrowiu)
Tel. +48 42 272 50 23, e-mail: marzena.krzyzanska@umed.lodz.pl
Dziekanat Wydziału Farmaceutycznego
mgr Aleksandra Jóźwiak – Kierownik Dziekanatu Wydziału Farmaceutycznego (w zakresie postępowania w sprawie nadania stopnia doktora, dyscyplina nauki farmaceutyczne)
Tel. +48 42 677 91 14, kom. 502 447 588, e-mail: aleksandra.jozwiak@umed.lodz.pl