Kadra naukowa Międzynarodowej Szkoły Doktorskiej

Jednym z fundamentalnych elementów funkcjonowania Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi jest dobór kadry akademickiej, który odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu wysokiej jakości kształcenia i wsparcia naukowego doktorantów. Proces ten opiera się na kryteriach uwzględniających: dorobek naukowy, doświadczenie dydaktyczne oraz zdolność do pracy z młodymi naukowcami. Kadra Szkoły Doktorskiej składa się z wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach, co gwarantuje wysoki poziom wsparcia naukowego i dydaktycznego. Mentorzy i promotorzy posiadają stopień naukowy doktora habilitowanego lub tytuł profesora, a ich dorobek potwierdzony jest publikacjami w renomowanych czasopismach naukowych, udziałem w projektach badawczych oraz realizacją grantów o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Kluczowym kryterium doboru kadry jest również umiejętność wspierania interdyscyplinarności oraz współpracy międzynarodowej, co odpowiada potrzebom współczesnej nauki.

Nauki medyczne

prof. dr hab. n. med. Wojciech Fendler
ORCID: 0000-0002-5083-9168
Prof. dr hab. n. med. Wojciech Fendler (ur. 1982) ukończył Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Po obronie doktoratu w 2011 roku i uzyskaniu habilitacji w 2013 roku, rozpoczął pionierski projekt badający rolę biomarkerów mikroRNA w onkologii oraz radioterapii, współpracując z prof. Dipanjanem Chowdhurym z Dana-Farber Cancer Institute i Harvard Medical School. Jest autorem licznych publikacji w prestiżowych czasopismach naukowych, w tym Diabetes Care, Cancer Research i Science Translational Medicine. Prof. Fendler jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. Nagrody Narodowego Centrum Nauki w 2020 roku, stypendiów START FNP oraz ISPAD-Medtronic Young Investigator Award w 2015 roku. Prowadził lub nadzorował 28 projektów badawczych, finansowanych przez krajowe i międzynarodowe instytucje. Obecnie pełni funkcję prezesa Agencji Badań Medycznych oraz kierownika Katedry Biostatystyki i Medycyny Translacyjnej w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, a także jest profesorem wizytującym w Dana-Farber Cancer Institute w USA. Jego prace koncentrują się na biomarkerach w diagnostyce wczesnych stadiów nowotworów oraz radioterapii.
prof. dr hab. n. med. Jakub Fichna
ORCID: 0000-0002-8443-4417
Prof. dr hab. n. med. Jakub Fichna – farmaceuta i biochemik, specjalizujący się w gastroenterologii. Kierownik Zakładu Biochemii oraz Katedry Biochemii i Chemii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Jego badania koncentrują się na fizjologii i patofizjologii układu pokarmowego, projektowaniu leków oraz mechanizmach chorób zapalnych i czynnościowych przewodu pokarmowego. Autor ponad 340 publikacji, laureat licznych nagród, w tym Rising Star Award UEG, nagrody Prezesa PAN, Ministra Nauki i Ministra Zdrowia. Współautor 6 patentów, w tym 2 międzynarodowych. Stypendysta Fulbrighta, odbywał staże w czołowych ośrodkach naukowych na świecie. Członek francuskiej Academie Nationale de Pharmacie oraz Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii. Aktywny dydaktyk i popularyzator nauki, organizator wydarzeń naukowych i edukacyjnych. Ekspert w krajowych i międzynarodowych konkursach grantowych. Promotor licznych prac doktorskich i magisterskich, wykładowca na uniwersytetach w Polsce i za granicą.
Prof. dr hab. n. med. Dariusz J. Jaskólski
ORCID: 0000-0002-9971-9677
Prof. dr hab. n. med. Dariusz J. Jaskólski – neurochirurg, od 2012 r. Kierownik Kliniki Neurochirurgii i Onkologii Układu Nerwowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Royal Hallamshire Hospital (UK) oraz w czołowych ośrodkach neurochirurgicznych na świecie, m.in. w Tokio, Erlangen, Atenach i Helsinkach. Były wiceprezes i Prezes-Elekt Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów, członek EANS i UEMS, zaangażowany w kształtowanie europejskich standardów nauczania neurochirurgii. Autor ponad 175 publikacji naukowych i 31 rozdziałów w podręcznikach. Jego badania koncentrują się na neurochirurgii naczyniowej, biologii molekularnej nowotworów oraz neurochirurgii czynnościowej. Laureat Nagrody Marszałka Województwa za innowacje w medycynie oraz licznych nagród naukowych Rektora UM w Łodzi. Przewodniczący Komitetu Nauk Neurologicznych PAN, członek redakcji Polish Journal of Neurology and Neurosurgery. Promotor doktoratów i opiekun specjalizacji siedmiu neurochirurgów. Od 12 lat Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Neurochirurgii. Aktywny wykładowca i ekspert w międzynarodowych programach edukacyjnych.
prof. dr hab. n. med. Monika Magdalena Łukomska-Szymańska
ORCID: 0000-0002-6110-4298
Prof. dr hab. n. med. Monika Magdalena Łukomska-Szymańska – specjalistka w dziedzinie protetyki stomatologicznej oraz stomatologii zachowawczej z endodoncją. Uzyskała tytuł profesora w 2020 roku. Promotorka 5 zakończonych doktoratów, w tym 4 interdyscyplinarnych w ramach projektu „InterChemMed”, realizowanego przez Łódzkie Uczelnie Publiczne. Specjalizację z protetyki stomatologicznej uzyskała w 2008 r., a ze stomatologii zachowawczej z endodoncją w 2017 r. Kierownik licznych projektów badawczych finansowanych przez UM w Łodzi, w tym dotyczących właściwości fizycznych materiałów stosowanych w protetyce stomatologicznej oraz materiałów kompozytowych. Uczestniczyła także w projektach finansowanych przez KBN, w tym dotyczących uwalniania farmaceutyków z termożeli chitozanowych. Autorka i współautorka 200 publikacji naukowych oraz 5 rozdziałów w monografiach, z indeksem Hirscha wynoszącym 21 (Scopus) i 20 (Web of Science). Jest promotorem doktorantów Międzynarodowej Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, a jej prace badawcze koncentrują się na materiałach stomatologicznych oraz ich właściwościach fizycznych i mechanicznych.
Prof. dr hab. n. med. Ireneusz Majsterek
ORCID: 0000-0001-6231-3334
Prof. dr hab. n. med. Ireneusz Majsterek jest kierownikiem Zakładu Chemii i Biochemii Klinicznej oraz Katedry Chemii i Biochemii Medycznej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, a także kierownikiem Centrum Badań Molekularnych Chorób Cywilizacyjnych MOLecoLAB. Uzyskał tytuł profesora nauk medycznych w 2013 roku. Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 450 publikacji i udział w ponad 30 projektach badawczych, w tym grantach MNiSW, NCN, NASA i NIH. Prof. Majsterek jest autorem 5 patentów oraz edytorem i recenzentem renomowanych czasopism naukowych. Jego badania koncentrują się na mutacjach DNA, epimutacjach oraz zastosowaniach w diagnostyce i terapii genetycznej. Opracowuje innowacyjne metody celowanej terapii, szczególnie w kontekście chorób nowotworowych i neurodegeneracyjnych. Jako promotor 14 doktoratów, ma na koncie liczne nagrody naukowe, w tym R&D Impact i Zasłużony dla Inteligentnego Rozwoju. Prof. Majsterek pełni także funkcje w międzynarodowych organizacjach naukowych i doradczych, a jego prace były cytowane ponad 3800 razy.

Nauki farmaceutyczne

dr hab. n. farm. Magdalena Markowicz-Piasecka
ORCID: 0000-0002-1012-6550
Magdalena Markowicz-Piasecka jest absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na kierunku farmacja (2009r.), pracę naukową kontynuowała w Zakładzie Chemii Farmaceutycznej, Analizy Leków i Radiofarmacji, gdzie odbywała studia doktoranckie. Stopień doktora nauk farmaceutycznych uzyskała w 2013 roku na podstawie złożonej pracy pt. „Use of dendrimers in the preparation technology of iminodiacetic acid derivatives as diagnostic agents for nuclear magnetic resonance tomography.” Stopień doktora habilitowanego został nadany przez Radę Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na podstawie osiągnięcia naukowego pt. „Poszukiwanie nowego potencjału farmakologicznego metforminy i jej pochodnych” (2019 r.). Od października 2023 Magdalena Markowicz-Piasecka pełni funkcję kierownika Farmacji Stosowanej i Zakładu Farmacji Aptecznej (Wydział Farmaceutyczny), a od września 2020 roku zatrudniona jest na stanowisku profesora uczelni (wcześniej adiunkt i asystent w Zakładzie Chemii Farmaceutycznej, Analizy Leków i Radiofarmacji).
prof. dr hab. n. farm. Elżbieta Budzisz
ORCID: 0000-0001-9949-8723
Prof. dr hab. n. farm. Elżbieta Budzisz jest absolwentką Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Łódzkiego. Od stycznia 1980 roku pracuje w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi na Wydziale Farmaceutycznym, gdzie przeszła wszystkie ścieżki kariery naukowej od stopnia doktora, doktora habilitowanego, po tytuł profesora, który otrzymała w 2011 roku. Jest współautorką ponad 125 publikacji naukowych w czasopismach o zasięgu międzynarodowym. Jest również współautorem dwóch podręczników dla kierunku Kosmetologii. Indeks oddziaływań jej dorobku wynosi h = 20. Jest promotorem 12 zakończonych przewodów doktorskich oraz sześciu będących w trakcie realizacji. Pani profesor była recenzentem w ponad dwudziestu przewodach doktorskich, dwóch przewodów habilitacyjnych i sześciu nominacji profesorskich. Kilkakrotnie była stypendystką DAAD i odbyła staże naukowe w Wiedniu w zespole prof. Bernharda Kepplera oraz na Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium w zespołach prof. Klausa T. Wannera i prof. Ingo-Petera Lorenza.
dr hab. n. farm. Monika A. Olszewska, prof. UM
ORCID: 0000-0001-8468-1365
Prof. dr hab. n. farm. Małgorzata Olszewska, farmaceutka i specjalistka w dziedzinie farmakognozji, jest absolwentką Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Stopień doktora uzyskała w 2002 roku, a habilitację w 2013. Kieruje Zakładem i Katedrą Farmakognozji oraz Laboratorium Analiz Związków Pochodzenia Naturalnego w Centrum Badań BRaIN. Pełniła funkcję prodziekana Wydziału Farmaceutycznego UM w Łodzi (2020-2024) oraz była członkiem Komitetu Chemii Analitycznej PAN. Jej dorobek obejmuje badania fitochemiczne i farmakologiczne substancji roślinnych, analizę metabolomiczną oraz rozwój metod kontroli jakości. Opublikowała 97 prac naukowych (H=24, SCOPUS), a jej prace były cytowane ponad 1600 razy. Jest autorką licznych projektów badawczych finansowanych przez NCN oraz współautorką patentów. Prowadziła badania nad ekstraktami roślinnymi o działaniu przeciwzapalnym, antyoksydacyjnym i przeciwcukrzycowym. Była promotorką 5 doktorantów i opiekunką 87 magistrantów. Aktywnie uczestniczy w recenzjach publikacji i grantów naukowych. Nieustannie rozwija kompetencje w zakresie zarządzania projektami badawczymi i interdyscyplinarnej współpracy naukowej.
prof. dr hab. n. farm. Ewa Balcerczak
ORCID: 0000-0001-5257-2914
Prof. dr hab. n. farm. Ewa Balcerczak jest specjalistką w dziedzinie biologii molekularnej i genetyki medycznej. Pracuje na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, gdzie zajmuje się badaniami nad molekularnymi mechanizmami nowotworów oraz epigenetyką. Jej dorobek naukowy obejmuje liczne publikacje w prestiżowych czasopismach, a jej badania koncentrują się na biomarkerach nowotworowych i terapii celowanych. Prof. Balcerczak aktywnie uczestniczy w działalności eksperckiej i organizacyjnej, m.in. jako członek zespołów ds. genetyki i diagnostyki laboratoryjnej w KIDL oraz ekspert Ministerstwa Zdrowia. Pełniła funkcję kierownika projektów badawczych i edukacyjnych, m.in. w zakresie wdrażania mikropoświadczeń i tłumaczenia słownika LOINC. Jest także recenzentką projektów NCN, HORIZON 2020 i EIC PathFinder oraz promotorką licznych prac doktorskich i magisterskich. Aktywnie angażuje się w rozwój młodych naukowców i specjalistów laboratoryjnych.
prof. dr hab. n. farm. Paweł Szymański
ORCID: 0000-0003-3438-7509
Prof. dr hab. n. farm. Paweł Szymański jest wybitnym farmaceutą, absolwentem Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej w Łodzi, który od ukończenia studiów przeszedł pełną ścieżkę kariery naukowej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. W 2018 roku otrzymał tytuł profesora nauk farmaceutycznych z rąk Prezydenta RP. Posiada specjalizację z farmacji aptecznej oraz ukończył studia podyplomowe z zakresu zarządzania firmą medyczną. Jako kierownik Zakładu Chemii Farmaceutycznej i Katedry Chemii Farmaceutycznej UM w Łodzi, prof. Szymański jest autorem ponad 90 publikacji naukowych, 5 patentów oraz 6 zgłoszeń patentowych. W swoich badaniach koncentruje się na opracowywaniu inhibitorów acetylocholinoesterazy, a także na rozwoju diagnostyki choroby Alzheimera i terapii nowotworowych. Jego prace badawcze są wysoko oceniane i mają istotne znaczenie w medycynie nuklearnej. Profesor pełni również ważną rolę edukacyjną, będąc promotorem 12 doktoratów i recenzentem w licznych procedurach habilitacyjnych oraz ocenie projektów naukowych. Jego osiągnięcia naukowe zostały docenione wieloma nagrodami, w tym Nagrodą Naukową Ministra Zdrowia. W pracy zawodowej łączy naukę z doświadczeniem praktycznym, jako współwłaściciel i prezes firmy farmaceutycznej.

Nauki o zdrowiu

dr hab. n. o zdrowiu Anna Lipert, prof. UM
ORCID: 0000-0002-7727-0901
Dr hab. n. o zdrowiu, prof. UM Anna Lipert jest specjalistką w dziedzinie nauk o zdrowiu, posiadającą bogate doświadczenie w zakresie edukacji akademickiej oraz naukowej. Uzyskała stopień doktora nauk o zdrowiu w 2011 roku, a w 2023 roku otrzymała stopień doktora habilitowanego w tej samej dziedzinie. Jest również absolwentką studiów podyplomowych z zakresu metodologii badań empirycznych w medycynie oraz zarządzania projektami badawczymi. Jej dorobek naukowy obejmuje 83,184 punktów IF oraz 2734 MNiSW, w tym liczne prace dotyczące zdrowia publicznego, zachowań zdrowotnych społeczeństwa oraz aktywności fizycznej. Dr Lipert prowadzi badania nad efektywnością działań promujących zdrowie, szczególnie w zakresie aktywności fizycznej i prawidłowego odżywiania. Jest autorką licznych publikacji naukowych i uczestniczyła w międzynarodowych konferencjach, takich jak te w Rzymie, Dallas czy Atenach. Jako promotor, opiekuje się doktorantami w Międzynarodowej Szkole Doktorskiej UMED w Łodzi. Jest także kierownikiem projektów międzynarodowych, w tym Erasmus+ oraz Interreg Central Europe Health Labs4Value. Dr Lipert aktywnie uczestniczy w szkoleniach i kursach podnoszących jej kwalifikacje dydaktyczne i naukowe, a także angażuje się w recenzowanie publikacji naukowych oraz projektów badawczych.
dr hab. n. med. Ewelina Gaszyńska, prof. UM
ORCID: 0000-0001-7568-3502
Dr hab. n. med. Ewelina Gaszyńska, prof. uczelni, jest specjalistą epidemiologii, chirurgii szczękowo-twarzowej oraz ortodoncji, a także Kierownikiem Zakładu Żywienia i Epidemiologii na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu badań naukowych oraz w opiece nad pacjentami. Jest promotorem czterech doktoratów, których tematyka obejmuje m.in. zaburzenia karmienia u dzieci, bezpieczeństwo produktów medycznych oraz zakażenia wywołane przez Clostridioides difficile. Dr Gaszyńska jest autorką i współautorką 103 publikacji naukowych, a jej dorobek bibliometryczny obejmuje m.in. wysoki wskaźnik cytowań. Jako członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Higienicznego oraz przewodnicząca Oddziału Łódzkiego, aktywnie uczestniczy w promocji zdrowia publicznego. Jest także aktywna dydaktycznie, prowadząc zajęcia dla studentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz organizując warsztaty edukacyjne w zakresie zdrowego żywienia dla dzieci i młodzieży. Jej doświadczenie międzynarodowe obejmuje współpracę z uczelniami w Hiszpanii i Portugalii, a także udział w konferencjach naukowych, takich jak 3rd International Scientific Conference "Interdisciplinarity of Health and Healthcare".
dr hab. n. o zdrowiu Jan Krakowiak, prof. UM
ORCID: 0000-0002-3435-9658
Dr hab. n. o zdrowiu Jan Krakowiak, profesor uczelni, to specjalista w dziedzinie nauk o zdrowiu, zarządzania ochroną zdrowia oraz prawa w ochronie zdrowia. Od 1983 roku zajmuje się zarządzaniem w ochronie zdrowia, pełniąc m.in. funkcje Dyrektora Naczelnego SP ZOZ w Brzezinach, Prezesa Tomaszowskiego Centrum Zdrowia oraz od 2011 roku Prezesa Poddębickiego Centrum Zdrowia. Za jego kadencji placówki zdrowotne zdobyły liczne nagrody, w tym Złoty Ambasador Innowacyjności 2024 oraz Hipokrates 2023. Aktywny w życiu społecznym, był Prezesem Związku Pracodawców Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej, a obecnie pełni funkcję V-ce Prezesa Zarządu Centralnego Stowarzyszenia Menadżerów Opieki Zdrowotnej „STOMOZ”. Prof. Krakowiak jest także wykładowcą Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, gdzie od 2019 roku kieruje Zakładem Medycyny Społecznej. Jako promotor prac licencjackich i magisterskich, współpracuje ze studentami na różnych wydziałach uczelni. Jest autorem i współautorem ponad 160 publikacji naukowych, z dorobkiem MNiSW ponad 4500 punktów, a także laureatem nagród Rektora UM w Łodzi. Uczestniczy w międzynarodowych konferencjach, stażach oraz pełni funkcję redaktora naczelnego "Journal of Health Study and Medicine".
Prof. dr hab. n. med. Tomasz Kostka
ORCID: 0000-0003-3438-7509
Prof. dr hab. n. farm. Paweł Szymański, farmaceuta, absolwent Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej w Łodzi, uzyskał tytuł profesora w 2018 roku. Specjalizuje się w farmacji aptecznej i radiofarmacji. Od 2014 roku kieruje Pracownią Radiofarmacji, a od 2022 Zakładem i Katedrą Chemii Farmaceutycznej UM w Łodzi. Jest autorem ponad 90 publikacji (H=21), 5 patentów i 6 zgłoszeń patentowych. Odbył staż podoktorski w Charles University Prague. Od 2020 roku kieruje Zakładem Radiobiologii i Ochrony Radiacyjnej Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii, opiniując procesy legislacyjne i realizując projekty dla Wojska Polskiego. Był promotorem 12 doktoratów i recenzentem licznych prac naukowych. Pełnił funkcje prodziekana UM w Łodzi (2016-2020) i członka wielu komisji naukowych. Należy do polskich towarzystw farmaceutycznych i chemicznych. W latach 2007-2018 prowadził aptekę, a 2017-2024 był prezesem spółki spin-off be.Q sp. z o.o. Zajmuje się projektowaniem leków, w tym inhibitorów acetylocholinoesterazy i radiofarmaceutyków. Pozyskał liczne granty NCN i UE na badania naukowe.
Prof. dr hab. n.med. Cezary Watała
ORCID: 0000-0002-5627-7872
Prof. dr hab. n. med. Cezary Watała to uznany specjalista w dziedzinie nauk biomedycznych, profesor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Jego kariera naukowa obejmuje szeroki zakres badań związanych z biofizyką, farmacologią oraz medycyną. W 2000 roku otrzymał tytuł profesora nauk medycznych, a wcześniej, w 1992 roku, uzyskał habilitację w zakresie biofizyki na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Łodzi. Jego droga naukowa rozpoczęła się od studiów biologicznych na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie obronił magisterium w 1983 roku. Prof. Watała jest autorem około 300 publikacji naukowych, których łączna liczba cytowań wynosi ponad 3800. Jego badania obejmują m.in. zagadnienia związane z płytkami krwi, ich aktywacją i reakcjami na leki przeciwpłytkowe oraz molekularnymi mechanizmami oporności na aspirynę. Pracował w wielu międzynarodowych instytucjach, a także pełnił funkcję kierownika licznych projektów badawczych. Jako promotor i opiekun naukowy, wychował wielu doktorantów, a jego wkład w rozwój metodologii badań naukowych w medycynie jest nieoceniony. Jest także autorem książek i podręczników z zakresu biostatystyki i metodologii badań.