Bezpłatne szkolenie dotyczące Platformy Polskich Publikacji Naukowych, Prawa autorskiego oraz licencji Creative Commons

Szanowni Państwo,

mam przyjemność zaprosić Państwa na bezpłatne szkolenie dotyczące Platformy Polskich Publikacji Naukowych, Prawa autorskiego oraz licencji Creative Commons, kierowane przede wszystkim do wydawców i redakcji czasopism naukowych. Zapraszamy również pracowników bibliotek naukowych, bibliometrystów i naukowców.

Szkolenie organizują wspólnie Uniwersytet Warszawski, Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego oraz Politechnika Łódzka. Biblioteka.

Szkolenie odbędzie się 7 kwietnia 2020 r. (wtorek) w sali 401 w gmachu Biblioteki Politechniki Łódzkiej, ul. Wólczańska 223 w Łodzi.

Program spotkania:
11.00 – 11.20: Rejestracja uczestników i powitalna kawa
11.20 – 11.30: Wstęp i powitanie uczestników
11.30 – 12.45: SESJA I. Otwarty dostęp i Platforma Polskich Publikacji Naukowych

12.45 – 13.30: przerwa obiadowa
13.30 – 14.15: SESJA II. Prawa autorskie i licencje Creative Commons

14.15 – 14.30: przerwa kawowa
14.30 – 15.00: SESJA III. Dyskusja i zakończenie.

Poruszone zostaną m.in. zagadnienia:
SESJA I: otwarty dostęp – zalety, przepisy dotyczące otwartego dostępu w Polsce, Koalicja S, Plan S, indeksowanie w bazach międzynarodowych, procedura przystąpienia do platformy, umowa, wprowadzanie danych do bazy, import/eksport metadanych, wybrane zalety udostępniania treści na platformie ICM UW.
SESJA II: wydawanie czasopisma na otwartych/wolnych licencjach – zawieranie umów, przenoszenie praw, prawo autorskie w kontekście licencji CC.
SESJA III: pytania uczestników.

Platforma będzie wyposażona w funkcje ułatwiające zarządzanie zasobami czasopism oraz raportowanie, m.in. przez częściową automatyzację wprowadzania metadanych i możliwość ich eksportu do popularnych formatów i platform (np. POL-index, PBN, OJS). Na początek, na Platformie znajdzie się 300.000 artykułów naukowych z obecnie prowadzonej w ICM Biblioteki Nauki oraz 540 książek udostępnianych dotychczas w serwisie otworzksiazke.pl.

Zapisy na szkolenie: https://pppn.icm.edu.pl/rejestracje-na-szkolenia/

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach II osi priorytetowej Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 – 2020, Działanie 2.3. Łączna wartość projektu: 5 164 777,78 zł. Dofinansowanie z Funduszy Europejskich: 4 370 951,43 zł.

Więcej informacji o projekcie oraz materiały informacyjne pod adresem: www.pppn.icm.edu.pl.

Opublikowano: 15 stycznia 2020